Tehtävämme on pääasiassa julistaa evankeliumia juutalaisten keskuudessa Baltiassa. Mutta näyttää, että nyt Lähetyksen Herra haluaa toimia kokonaisvaltaisesti Daugavpilsin kaupungissa. Nimittäin kaupungin vähäosaisten lasten keskuudessa on alkanut hengellinen liikehdintä. Saimme äskettäin yhteistyökumppaniltamme Stanislavin Zlobinilta sähköpostin välityksellä muutamia kuvia lasten kokouksesta. Hän mainitsi aikaisemmassa puhelinkeskustelussamme, että heidän seurakuntaansa on tullut viime viikkojen aikana aivan yllättävän paljon lapsia. Lapsia on tullut pyhäkoulun tilaisuuksiin jopa yli 100 lasta yhdellä kertaa. Lapsia tulee muiden muassa ankeiden olosuhteiden sosiaalitalosta, jossa viime syyskuussa vierailimme. Nämä lapset saavat tuskin lämmintä suihkua, vain kerran kuukaudessa heille tarjoutuu tähän tilaisuus. Muutoin peseytyminen tapahtuu kellarikerroksen kylmissä olosuhteissa lähes jääkylmällä vedellä. Sain lauantai-iltana eräältä suomalaiselta Uusi laulu Kadulta Missio ry evankelistaryhmältä erityistä tukea tähän seurakuntamme kautta tehtävään Baltian juutalaistyöhön. He lupasivat informoida kaikkialla tästä työstä, aina siellä missä he kulkevat, erityisesti koskien vähäosaisten lasten tarpeita. Kiitos tästä Herralle ja kiitos heille. Ajattelin jos sinä voisit muistaa rukouksin mutta myös aineellisesti näitä lapsia ja heidän tarpeitaan! Ennen kaikkea avustaa yhteistyöseurakuntaamme tekemään evankeliumin työtä näiden lasten parissa.  Pääasiassa tarpeet ovat piirustustarvikkeita ja erilaisia pelejä. Näyttää siltä että lasten ohjaajat ovat sen listan laatineet yhdessä lasten kanssa. Voisi siihen lisätä venäjänkielisen lasten kuvaraamatunkin, joka on saavuttanut valtavan suosion venäjänkielisessä maailmassa. Mikäli haluat taloudellisesti tukea tätä työmuotoa Daugavpilsissä voit sen tehdä ja lähettää apusi seurakuntamme Baltian juutalaistyön tilin kautta merkinnällä ”Latvian lapset”. Tiliyhteystiedot ovat sivustollamme ”tue työtämme” välilehden alla.

Yhteistyöterveisin

Toivo Mäki

Baltian juutalaistyön vastaava

Jämijärven Siion